X. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu Eskişehir'de
05.02.2018
Öne çıkan görsel

 

10. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’na ESOGÜ ev sahipliği yapacak

2005 yılından bu yana düzenlenen "Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu" bu yıl Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ev sahipliğinde onuncu kez gerçekleştirilecek.

Sempozyum her yıl Türkiye ya da Türklerin yaşadığı Orta Asya, Balkanlar ve Kafkasya gibi farklı coğrafyalarda düzenleniyor. Türkçe’nin evrenselleşmesine, geliştirilmesine ve bilimsel düzlemde incelenmesine katkı sağlayan köklü ve önemli organizasyonlardan biri olan sempozyuma, her yıl dünyanın birçok ülkesinden akademisyenler ve araştırmacılar katılıyor.

2018 yılı Ekim ayının ikinci haftasında ESOGÜ’de yapılması planlanan sempozyum ESOGÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER), ESOGÜ Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESTÜDAM), ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Türk Dil Kurumu (TDK) işbirliği ile düzenlenecek. Türkçe’ye önemli kazanımlar sağlaması hedeflenen sempozyuma Türk dünyasından yoğun katılım beklediklerini ifade eden ESOGÜ TÖMER Müdürü Prof. Dr. Ferruh Ağca, sempozyumla ilgili olarak şunları söyledi:

"Türk dili gibi büyük bir zenginliğe sahibiz. Bizler Türkçe’yi sadece 80 milyonun konuştuğu bir dil sanıyoruz ama dünyada anadili Türkçe olan 300 milyon insan var. Türkçe bir dünya dili. Biz ESOGÜ TÖMER olarak eğitim öğretim faaliyetlerimizin yanı sıra, bu tip bilimsel toplantılara ev sahipliği yaparak dünyada Türkçe bilincini oluşturmaya, bu kıymetli kültürel unsurumuzu daha evrensel hale getirmeye çalışıyoruz."

İHA